PIC18F14Q41-E/SS
Contact Now
PIC18F14Q41-E/SS
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O : 18
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 512 x 8
Program Memory Size : 16KB (16K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 18F
Supplier Device Package : 20-SSOP
Data Converters : A/D 17x12b; D/A 2x8b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 64MHz
Base Product Number : PIC18F14
Description : IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP
Model Number : PIC18F14Q41-E/SS
Contact Now
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-SSOP