PIC10F220-E/MC
Contact Now
PIC10F220-E/MC
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 8-VFDFN Exposed Pad
Number of I/O : 4
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 16 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : -
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 384B (256 x 12)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : POR, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 10F
Supplier Device Package : 8-DFN (2x3)
Data Converters : A/D 2x8b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 8MHz
Base Product Number : PIC10F220
Description : IC MCU 8BIT 384B FLASH 8DFN
Model Number : PIC10F220-E/MC
Contact Now
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 384B (256 x 12) FLASH 8-DFN (2x3)