PIC16F15213-E/P
Contact Now
PIC16F15213-E/P
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 5
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 256 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 3.5KB (2K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Supplier Device Package : 8-PDIP
Data Converters : A/D 5/2x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F15213
Description : IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
Model Number : PIC16F15213-E/P
Contact Now
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-PDIP