PIC18F27Q10-E/SO
Contact Now
PIC18F27Q10-E/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 25
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 3.53K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 128KB (64K x 16)
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 18F
Supplier Device Package : 28-SOIC
Data Converters : A/D 24x10b; D/A 1x5b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 64MHz
Base Product Number : PIC18F27
Description : IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SOIC
Model Number : PIC18F27Q10-E/SO
Contact Now
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-SOIC