PIC18F27Q84-E/SP
Contact Now
PIC18F27Q84-E/SP
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 25
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 128KB (64K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® 18F
Supplier Device Package : 28-SPDIP
Data Converters : A/D 24x12b; D/A 1x8b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 64MHz
Base Product Number : PIC18F27
Description : IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Model Number : PIC18F27Q84-E/SP
Contact Now
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-SPDIP