ATMEGA16-16AU
Contact Now
ATMEGA16-16AU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-TQFP
Number of I/O : 32
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 512 x 8
Program Memory Size : 16KB (8K x 16)
Series : AVR® ATmega
Supplier Device Package : 44-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : AVR
Speed : 16MHz
Base Product Number : ATMEGA16
Description : IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Model Number : ATMEGA16-16AU
Contact Now
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)