ATMEGA16U2-MU
Contact Now
ATMEGA16U2-MU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 32-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 22
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 512 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : SPI, UART/USART, USB
Package : Tray
EEPROM Size : 512 x 8
Program Memory Size : 16KB (8K x 16)
Series : AVR® ATmega
Supplier Device Package : 32-VQFN (5x5)
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : AVR
Speed : 16MHz
Base Product Number : ATMEGA16
Description : IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Model Number : ATMEGA16U2-MU
Contact Now
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)