FS50R12KE3BPSA1
Contact Now
FS50R12KE3BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 75 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.15V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : AG-ECONO2B
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 270 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.5 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS50R12
Description : LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-311
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Full Bridge Inverter 1200 V 75 A 270 W Chassis Mount AG-ECONO2B