M5010012F
Contact Now
M5010012F
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 600 V
Series : M50
Mfr : Sensata-Crydom
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1500A @ 60Hz
Base Product Number : M5010012
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs, 2 Diodes
Description : MODULE POWER 100A 600V SCR CC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 600 V Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount Module