MSDT150-16
Contact Now
MSDT150-16
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 150 A
Mfr : Microsemi Corporation
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : M5 Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1500A @ 50Hz
Structure : Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 6 Diodes
Description : POWER MOD BRIDGE THY 3PH M5
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.6 kV Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount M5 Module