FP30R06KE3BPSA1
Contact Now
FP30R06KE3BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 37 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPIM™ 2
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : AG-ECONO2C
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 125 W
Input : Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.65 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FP30R06
Description : LOW POWER ECONO AG-ECONO2C-311
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 600 V 37 A 125 W Chassis Mount AG-ECONO2C