APTGF300A120D3G
Contact Now
APTGF300A120D3G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 420 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : D-3 Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.7V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : D3
Mfr : Microsemi Corporation
Operating Temperature : -
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 2100 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 19 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MODULE 1200V 420A 2100W D3
Contact Now
IGBT Module NPT Half Bridge 1200 V 420 A 2100 W Chassis Mount D3