P2000DL45X168HPSA1
Contact Now
P2000DL45X168HPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 2000 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.5V @ 15V, 2000A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 4500 V
Supplier Device Package : BG-P16826K-1
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 200 µA
IGBT Type : Trench
Package / Case : TO-200AF
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 420 nF @ 25 V