MT100DT16L1
Contact Now
MT100DT16L1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 100 A
Mfr : Yangjie Technology
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1200A @ 50Hz
Structure : Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 6 Diodes
Description : Thyristors - SCRs - Modules L1 1
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.6 kV Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount Module